Proč si hrát se psem

Je známo, že kdo si hraje, nezlobí. Toto pravidlo platí jak pro lidi, tak pro psy. Společná hra lidí se zvířaty pak přináší radost oboustrannou.

Vždy je třeba myslet na to, že tak jako mají lidi různé záliby a povahy, tak i psi můžou preferovat různé hračky a způsob hry a její intenzitu. Vhodně zvolená hračka a způsob hry jsou klíčové pro správnou komunikaci a následnou spolupráci člověka se psem.

Hra se psem má spoustu způsobů, alternativ a také důvodů, které mohou být pro život a další práci se psem přínosné.

Proč si hrát se svým psem?

·       Rozvoj důvěry

·       Komunikace

·       Vzájemné poznávání

·       Možnost motivace a odměny

·       Vzdělávání a soustředění

·       Dostatek pohybu

Aktivní hry jsou skvělým způsobem, jak zajistit dostatek pohybu jak pro sebe, tak pro psa. Psovi pomáhají uvolnit nahromaděnou energii. Hra může mít také mnohem širší význam, přínosný v každodenních situacích, při výcviku, ale i ve chvílích, kdy je potřeba zvládnout náročnější situace.

Hra se psem je klíčová pro budování vzájemné důvěry a efektivní komunikace mezi člověkem a psem. Tento proces umožňuje oběma stranám lépe se poznat v široké škále situací. Během hry má majitel psa jedinečnou příležitost projevit různé aspekty lidského chování – od hlasitého a energického až po tiché, a opatrné a tak psa připravit hravou formou na různé situace, s nimiž se v běžném provozu může setkat (například při kontaktu s dětmi nebo v rušném městě). Hry tímto představují ideální příležitost k učení psa, jak správně reagovat na různé typy lidského vystupování a projevy emocí. Naopak člověk se učí výrazům svého psa a komunikaci s ním na základě psích signálů, jako je postavení uší, ocasu a v neposlední řadě pohledu.

Hra může psům pomoci zvládat situace, které pro ně nejsou příjemné. Když si pes osvojí určité návyky během hry, můžou být pak uplatněny v obtížných momentech, což mu pomáhá lépe zvládat stres. Pes se tak méně soustředí na nepříjemnosti a více se věnuje hře, což mu poskytuje úlevu.

Hry mohou sloužit jako skvělá motivace a odměna v procesu výcviku. Po práci je ideální psa odměnit hrou, která posílí kladný vztah a zároveň zajistí veselé a pozitivní zakončení činnosti i v případě, že byla pro psa náročná fyzicky nebo psychicky.

Hra se psem napomáhá zlepšit jeho schopnosti soustředit se na specifické úkoly a podporuje rozvoj jeho smyslů v různorodých situacích.

Hru se psem je vhodné doplnit hračkami, které jsou pro psy přímo určené:

·       Aporty a přetahovadla

·       Míče a balonky

·       Zvukové hračky

Hračky určené pro samostatné hraní mohou psům poskytnout uklidnění a zábavu během dlouhých chvil. Tyto hračky je většinou vhodné doplnit vhodnými pamlsky, které přidávají hračce na atraktivitě.

Hračky pro dlouhé chvíle a zklidnění

·       Plnící a lízací

·       Dentální hračky

·       Kamarádi do pelíšku

 

Přetahovadla

Hračka pro společnou hru se psem, která je mimo běžnou hru velmi často využívaná jako odměna při sportu. Pes je odměněn společnou pozitivní aktivitou se svým pánem, a tak může uvolnit "napětí" z práce a znovu se připravit na další. 

Míče, házedla a aporty

Aporty a míče jsou všeobecně oblíbenou hračkou mezi psy. V případě, že je hračka kombinovaná šňůrou, je usnadněna manipulace s ní, a také může hračka sloužit jako přetahovadlo. Volba je na každém, ať už je prioritou zábavný míček s výstupky, který odskakuje, svítící míček pro hru ve tmě, zvukový aport nebo plovoucí disk, zábava je zaručena.

Zvukové hračky

Hračky, které vydávají zvuk, vytváří u psa interakci. Zvuk je vybízí k další aktivitě a je pro psy atraktivní.

Plnící a lízací hračky

Hračky, které se kombinují s vhodnými pamlsky, paštikami nebo pastami jsou pro psy neodolatelné, vybízí je do akce, ale také díky lízání a žvýkání můžou uvolňovat stres psa a zabavit ho v dlouhých chvílích. Tyto hračky plní také skvělou funkci, když je psa třeba zabavit samostatnou hrou.

Dentální hračky

Dentální hračky lze kombinovat s vhodnou formou pamlsku, past nebo paštik, tato kombinace podporuje psa v okusovaní hračky. Při okusování hračky si pes čistí zuby a masíruje dásně, což je vhodné i pro štěňata, které právě mění zuby.

Kamarádi do pelíšku

Plyšové a látkové hračky jsou vítanými společníky většiny psů. Jsou příjemné na uchopení do tlamy a při odpočinku v pelíšku jejich materiál působí příjemně a z hračky se tak stává milý společník.

Přihlášení zavřít